Idet vi går mot lysere tider, har Ren Røros montert og betaler ny og moderne belysning på Bergstadens Ziir. Det er 15 år siden dagens belysning ble satt opp, da finansiert av Røros E-verk.
Konsernsjef Kristian Holm var ikke i tvil da spørsmålet kom opp fra menighetsrådet.
– Kirka er et symbol for Røros. Dette er vår gave til kirka, til kommunen, til innbyggerne på Røros – og alle som besøker Bergstaden.
Administrerende direktør Kristian Holm fra Ren Røros, og Rutt-Karin Engzelius, leder i Røros Menighetsråd. Foto: Lars Geithe.
– Evig takknemlig
Rutt-Karin Engzelius, styreleder i meninghetsrådet på Røros er kjempeglad for at Ren Røros så raskt sa ja til å gi 250.000 kroner til kirka.
– Vi er evig takknemlig for det Ren Røros har gjort. Det gjør at vi kan skifte ut lys som i perioder ikke har vært mulig å bruke. Hverken kirka eller kommunen har råd til dette tiltaket. Vi vet alle hvor viktig Bergstadens Ziir er for Røros.
Brigt i Ren Røros El-service og Tor Gunnar i Tgs Lysteknikk har stilt inn og justert lysene på kirka. Belysningen har dag-, kveld- og nattstilling samt at fargen kan endres ved behov. Endring av fargen har tidligere blitt gjort manuelt på aktuelt tidspunkt, mens dette nå skjer automatisk med kalenderfunksjon. Foto: Monica Hägglund Langen
Artikkelen er oppdatert 10.03.25 etter at ny belysning ble montert.