Vi sponser milevis med turglede. Det er bare å komme seg ut. Foto: Trond Haugan.

Ren Røros vil også i vinter bidra betydelig til at det blir milevis av topp løyper i Røros-området. Til sammen er det inngått avtaler for rundt 400.000 kroner for i år. Vi sponser milevis med turglede. Det er bare å komme seg ut.

Ren Røros har i mange år satset på «Ren turglede». I fjor gjorde vi nye avtaler med Røros tur-og løypeforening, Os turforening og Brekken idrettslag. Samarbeidet med disse gir et mye bedre tilbud for innbyggerne i regionen, for hyttefolket og for de mange som er på besøk.

Lettere oversikt

Her finner du et eget kart over de aktuelle løypene. Det skal gjøre det enklere å finne hvor du kan få en fin tur, enten du er født med ski på beina eller har spent dem på deg seinere i livet. Røros-regionen byr på stabil vinter og uante turmuligheter. Det kjøres opp rundt 40 mil med løyper. Røros tur- og løypeforening står alene for 200 kilometer. Os turforening kjører rundt 150 kilometer, og Brekken IL rundt 70 kilometer. Løypenettet på Røros går fra Kvernskaret i sør til Vikheim i nord.

Løypemaskin. Foto: osturforening.no

Ren Røros sponser milevis med turglede. Foto: osturforening.no

Løyper. Foto: rorosloypeforening.net

Røros-regionen byr på stabil vinter og uante turmuligheter. Foto: rorosloypeforening.net

Røros-løypa

Os turforening har døpt løypa mellom Høsenfjellhytta og Skistuggu for Ren Røros-løypa. Det er en strekning på rundt 11 kilometer. Turforeningen forplikter seg til å ha god kvalitet på løypen fra 1. februar til over påske. I år skal løypa forlenges til Hummelfjell ski- og alpinanlegg.

Ren turglede. Foto: Torgeir Anda/Ren Røros.

Tett løypesamarbeid: Fra venstre Rune Johnsen fra Brekken IL, Roar Aksdal fra Røros – tur og løypeforening. Kristian Holm, konsernsjef Ren Røros, Ove Klemmetvold, driftsansvarlig i løypeforeningen – og Bjørn Fredheim fra Os Turforening. Foto: Torgeir Anda/Ren Røros.

Ny maskin

Røros tur-og løypeforening har skaffet seg ny løypemaskin, noe som øker kapasiteten. En periode med mer snø og kulde gjør at det er preparerte løyper i Skistuggurundene, Volarunden, Avholdshyttarunden, Erlia med Glåmos, Stikkilsrunden og Skåkåsrunden. Løypen i Mølmannsdalen har lenge vært klar.
Her er løypekartet løypeforeningen kjører.

Ny løypemaskin på Røros. Foto: Ren Røros

Ny løypemaskin på Røros. Foto: Ren Røros.

Bedre på Brekken

I 2024 gikk Ren Røros inn med mer støtte til løypene på Brekken. Det gir et bedret tilbud helt opp til Aursunden. Du finner alltid status for løypene på skisporet.no.

Noen eksempler på tilbudet er lysløypa som starte ved Brekken stadion. Det kjøres løyper ved Langberga, bundet sammen med lysløypa. Det er løype til Trygvehuken – Botnlia, den fortsetter ned til hyttefeltene i Botnlia og Våkhåmmåren. Dette bare for å nevne noen.